ROOMREPUBLIC

KONTAKTA OSS

SKICKA ETT MEDDELANDE

Formuläret skickas som epost, ingen personlig information sparas i någon databas.

4 + 4 = ?

ROOMREPUBLIC
Kullagatan 30
252 20 Helsingborg

ROOM REPUBLIC KONTAKTUPPGIFTER

Kjell Jakobsson

Kjell Jakobsson

VD / CEO

T. +46 703 77 63 69
E. kjell@roomrepublic.se

Delgrundare av företaget. Tidigare personalchef och driftschef på Fritidsresor, var med och startade Sergel Plaza Hotel i Stockholm innan han 1990 startade Room Reublics första verksamhet med öppnandet av Plaza Hotel i Karlstad. Mellan 2003 och 2005 var Kjell klubbdirektör i Helsingborgs IF.

Karin Jakobsson

Karin Jakobsson

Designansvarig

T. +46 705 29 42 49
E. k.jakobsson@hotmail.com

Karin är ansvarig för all inredning och design som gjorts på hotellen Hotel Feliz, V Hotel och Hotel Statt. Efter sin tid som reseledare arbetade Karin på affärsresebyrå några år innan hon började som flygvärdinna på SAS/Linjeflyg. Sedan 1992 har Karin arbetat med Room Republics verksamheter.

Cathrine Ahl

Cathrine Ahl

CFO

T. +46 707 32 57 08
E. cathrine@roomrepublic.se

Cathrine är ansvarig för alla bolagens redovisning och mycket involverad i verksamheternas rutiner och ekonomiska uppföljning. Cathrine kommer senast från Clarion Grand Hotel där hon var ekonomichef i sju år.

Rasmus Jakobsson

Rasmus Jakobsson

Koncept & Kommunikation

T. +46 723 57 70 70
E. rasmus@roomrepublic.se

Rasmus är ansvarig för all kommunikation inom företaget. Naturligtvis med stort fokus på sociala medier. Han ansvarar även för nya koncept. Rasmus har en kockutbildning i ryggen och har varit ansvarig för flera restauranger. Han har även arbetat på V Hotel, Barfota och Hotel Feliz. Under fyra år arbetade han inom MTG-koncernen med försäljning.

David Carlander

David Carlander

General Manager, V Hotel Helsingborg

T. +46 732 44 59 44
E. david@vhotel.se

David är ansvarig för verksamheterna på V Hotel Helsingborg och The Vault Hotel. Han har tidigare arbeta inom Choice Hotels på The Edge i Tromsö, Clarion Plaza Hotel Karlstad och började sin bana på Grand Hotel Helsingborg under Kjell & Karins ledning.

Jesper Rydberg

Jesper Rydberg

Marknadskoordinator / AD / Musik

T. +46 735 56 32 65
E. jesper@roomreublic.se

Jesper är spindeln i nätet och håller ihop vår kommunikation i såväl digitala som analoga medier. Jespers talanger visar sig lika tydliga i InDesign som bakom vinylspelarna. En multitasker utan dess like!

Katrin Pettersson

Katrin Pettersson

General Manager, Hotel Statt

T. +46 708 89 01 31
E. katrin@statt.se

Katrin är ansvarig för verksamheten på Hotel Statt. Hon har arbetat på hotellet under trettio år med olika befattningar. Room Republics veteran. Heja Katrin!

Mats Jakobsson

Mats Jakobsson

General Manager, Hotel Feliz

T. +34 661 75 80 38
E. mats@hotelfeliz.com

Sedan 2013 har Mats varit ansvarig för verksamheten på Hotel Feliz. Mats har en lång erfarenhet inom hotell och restaurang. Han har drivit hotell på flera skidorter i Frankrike innan han under 15 år var ansvarig på Plaza Hotel i Karlstad. Därefter grundade och utvecklade han sportbarskedjan Pitchers innan han kom till Feliz 2013.

Fanny Nylin

Fanny Nylin

Operation Manager, The Vault Hotel

T. +46 702 07 54 54
E. fanny@vaulthotel.se

Thomas Nilsson

Thomas Nilsson

Sales & Relations

T. +46 733 84 23 75
E. thomas@thevaulthotel.se