ROOMREPUBLIC

KONTAKTA OSS

SKICKA ETT MEDDELANDE

Formuläret skickas som epost, ingen personlig information sparas i någon databas.

3 + 1 = ?

ROOMREPUBLIC
Stortorget 20
252 23 Helsingborg

add google maps to website

ROOM REPUBLIC KONTAKTUPPGIFTER

Kjell Jakobsson

Kjell Jakobsson

Ägare

T. +46 703 77 63 69
E. kjell@roomrepublic.se

Delgrundare av företaget. Tidigare personalchef och driftschef på Fritidsresor, var med och startade Sergel Plaza Hotel i Stockholm innan han 1990 startade Room Reublics första verksamhet med öppnandet av Plaza Hotel i Karlstad. Mellan 2003 och 2005 var Kjell klubbdirektör i Helsingborgs IF.

Karin Jakobsson

Karin Jakobsson

Designansvarig

T. +46 705 29 42 49
E. k.jakobsson@hotmail.com

Karin är ansvarig för all inredning och design som gjorts på hotellen Hotel Feliz, V Hotel och Hotel Statt. Efter sin tid som reseledare arbetade Karin på affärsresebyrå några år innan hon började som flygvärdinna på SAS/Linjeflyg. Sedan 1992 har Karin arbetat med Room Republics verksamheter.

Cathrine Ahl

Cathrine Ahl

CFO

T. +46 707 32 57 08
E. cathrine@roomrepublic.se

Cathrine är ansvarig för alla bolagens redovisning och mycket involverad i verksamheternas rutiner och ekonomiska uppföljning. Cathrine kommer senast från Clarion Grand Hotel där hon var ekonomichef i sju år.

Rasmus Jakobsson

Rasmus Jakobsson

Koncept & Kommunikation

T. +46 723 57 70 70
E. rasmus@roomrepublic.se

Rasmus är ansvarig för all kommunikation inom företaget. Naturligtvis med stort fokus på sociala medier. Han ansvarar även för nya koncept. Rasmus har en kockutbildning i ryggen och har varit ansvarig för flera restauranger. Han har även arbetat på V Hotel, Barfota och Hotel Feliz. Under fyra år arbetade han inom MTG-koncernen med försäljning.

Jesper Rydberg

Jesper Rydberg

Marknadskoordinator / AD / Musik

T. +46 735 56 32 65
E. jesper@roomreublic.se

Jesper är spindeln i nätet och håller ihop vår kommunikation i såväl digitala som analoga medier. Jespers talanger visar sig lika tydliga i InDesign som bakom vinylspelarna. En multitasker utan dess like!

Oliver Bermhagen

Oliver Bermhagen

CMO

T. +46 0734 32 32 23
E. oliver@roomrepublic.se

Oliver är övergripande ansvarig för marknadsföringen. Tidigare jobbat i ledande position för Branäsgruppen och kommer senast från den globala kommunikationskoncernen Publicis Groupes mediabyråsida, där han har hjälpt ett stort antal marknadsledande konsumentvarumärken nå ut i Norden. Oliver är en glad, driven och ödmjuk Helsingborgare, som gärna spenderar sina lediga dagar ute i skidbacken eller på golfbanan.

Mats Jakobsson

Mats Jakobsson

General Manager, Hotel Feliz & Palma Suites

T. +34 661 75 80 38
E. mats@hotelfeliz.com

Sedan 2013 har Mats varit ansvarig för verksamheten på Hotel Feliz. Mats har en lång erfarenhet inom hotell och restaurang. Han har drivit hotell på flera skidorter i Frankrike innan han under 15 år var ansvarig på Plaza Hotel i Karlstad. Därefter grundade och utvecklade han sportbarskedjan Pitchers innan han kom till Feliz 2013. Sedan den 1 mars 2019 är Mats även ansvarig för Palma Suites.

Katrin Pettersson

Katrin Pettersson

General Manager, Hotel Statt

T. +46 708 89 01 31
E. katrin@statt.se

Katrin är ansvarig för verksamheten på Hotel Statt. Hon har arbetat på hotellet under trettio år med olika befattningar. Room Republics veteran. Heja Katrin!

Annika Branting

Annika Branting

Sales & Guest relations

T. +46(0)70 943 85 39
E. annika.branting@statt.se

Annelie Riippa

Annelie Riippa

Guest & Service Manager

T. +46 70 26 46 998
E. annelie@vaulthotel.se